вредата от захарта

Захар…ползи и вреди

Захар - За и Против

Вчера с децата минахме покрай една сладкарница 

Имаше големи френски прозорци, вътре струеше слънце, мимаше малки бели китни масички от ковано желязо и цъфнали цветя. Децата поискаха да хапнат нещо сладко.

Вярвам, че всеки сам избира как да живее и те са достатъчно наясно с това. Не съм тази, която би им забранила сладко, а само бих обяснила как то действа.

Пишейки тази статия едната ми принцеса е на 2г., а другата на 4 г. и винаги ги оставям сами да решат какво искат. За мен не трябва да се ограничаваме, трябва да опитваме и решението дали да го направим или не да е лично наше, а не наложено отвън. Забранения плод е най-сладък и желан. Не е добре да забраняваме нещо, защото след това то ще е най-търсено от децата ни. И реално така се отклоняваме от целта! Ще започнат да искат самонего. И така, седнахме вътре. Поръчахме си по една чаша чай и парче торта.

За 40 минути влязоха много хора – ученици, студенти, семейства, пенсионери и всички имаха нещо общо! Видът им!!! Всички бяха с някаква форма на акне, от ситно до силно изразено често съчетано с пигментация! Раменете им бяха свити, бяха унили и тъжни. Изглеждаха изгърбени в плешките… сигнал, че носят бремето и проблемите на другите, че угаждат на всички и вече им са се качили на главата. Психическото им състояние беше: “съществувам”, а не “живея”. Бяха загубили себе си.

Структура на тялото им беше изкривена в поне 3 позиции – колена, кръст, плешки. Имаха подути коремчета, а в очите им се четеше липса на нещо. В лицата имаше асиметрия – нещо, което те дразни и искаш да наместиш. Като винетка, сложена в центъра на стъклото, а не в ъгъла!

Аз самата си поръчах един чиизкейк. Обичам млякото, връща ме в детството, припомням си баба и дядо, как дояхме козите и тичах по поляните, как всяка сутрин ме посреща топла чаша мляко с какао, от която излизаше пара. Грижовните ръце на баба, подкрепящата й усмивка, сякаш бях на най-защитеното място на света и там АЗ бях най-ценното съкровище.

Чийзкейка е перфектна комбинация: мляко, бяло брашно, бяла зах (така наречение три бели смърти – в едно!). След 20 минути главата щеше да ме пръсне от болка! Цял ден имах бодежи и стягане в гърдите, а днес се събудих оттекла като поничка! Клепачите ми закриваха очите, торбичките ми бяха до средата на бузите, а пръстите ми като кебапченца. Децата 40 минути след като хапнаха се опъпчиха с леки фини малки пъпчици по лицата.

И не, защото тортите бяха стари! Нееее. Бяха с прекрасен вкус. И бяха пресни и сочни, както трябва да бъде един сладкиш! Но има една тайна, която сега ще ти разкрия.

Как действа ЗАХАРТА

Когато ядем, храната се разпада на компоненти. Един от тях е ГЛЮКОЗАТА, която организмът ни използва като гориво (хляб, макаронени, зеленчуци, плодове и зърнени). Глюкозата се използва от нашите мозък, клетки, тъкани и органи – дава им енергия и е нещо като фреона в климатика, помага на мозъка да се охлади и не му позволява да прегрее.

Следва ЛАКТОЗАТА. С нея първо се среща всеки млекопитаещ индивид. 

Трета е ЗАХАРОЗАТА.

Тя е изградена от 50% глюкоза и 50% фруктоза. Фруктозата преди се е срещала много рядко. Тя е била в малки количества в плодовете, зеленчуците и в меда. Но сега я намираме навсякъде. Именно фруктозата прави яденето сладко. 

Затова винаги може да разберете дали има ФРУКТОЗА в менюто ви. 

Днес все повече хора боледуват от нещо сериозно. Учените смятат, че именно фруктозата е проблемът за това. Например – 400 мл ябълков сок съдържа около 9 чаени лъжички захар. В зърнените закуски на порция има 7,5 ч.л. захар. Ако добавим порция йогурт – 18 грама – 4 ч.л. И ето 20,5 ч.л. захар, а още сме на закуската!

На тялото не му трябва толкова захар, особено рафинирана. Самата еволюция не го иска. 

Тялото спира да произвежда само енергия и става бавно и лениво. Когато не ям захар (сушени плодове, сокове, сладкиши, бисквити и т.н.) аз съм в пъти по-енергична и им сили за всичко, което мозъка ми сътвори като идеи! Ако ям сладко, тялото ми стои и чака следващата доза, вместо само да си направи енергия. Ставам зависима и имам слабост. И така сме от доза на доза, ако не вземем дозата се дразним и ставаме раздразнителни, нервни и криви. Сякаш сме кукли, на които някой трябва постоянно да навива пружинката, за да се движят. Не ти ли звучи нелепо!?!

А сега си представи как би било, ако нямаш механизъм за навиване, а ти решаваш сама? Ти определяш всичко! Кога, как, защо, с кой… Звучи много по-добре не мислиш ли?

Какво се случва, когато попадне захарта в устата ни?

Тя се разделя на две части – фруктоза и глюкоза.

И двете попадат в черния дроб. Постъпвайки там, глюкозата веднага се превръща в енергия или се прибира в запас, нещо като акумулатор “за след малко”. В природата фруктозата се среща рядко.

Черният дроб не може да я усвои. Ако глюкозата вече е заредила всички наши акумулатори, тя автоматично се превръща в мазнина. А голяма част от нея остава в черният ни дроб под тази форма. От там рискът за диабет се покачва. Останалата мазнина напуска черния дроб и отива в кръвта. Запушва артерии, качваме килограми и има опасност от сърдечни заболявания, инфаркт, инсулт и т.н. 

Как действа глюкозата на мозъка ни? 

Ако тя е стабилна (няма пикове и спадове) и приемаме в нормални количества, то и нашита психика е добре. Ако нивата й са нестабилни (преяждаме със сладко, после гладуваме, пием кафе, после тестяно..) и сме по цял ден на дозички, нейните стойности варират като луда диграма. Така ставаме психически лабилни. Емоциите в нас варират от крайност до крайност (тъжни сме, следва ефория, активни сме, следва депресия..), така се вдигат нивата на стресовите хормони. Има опасност от депресии, шизофрения и много други. Възниква маниакално чувство, което бъркаме с щастие, придружено с емоционален глад. Но това не е щастие! То идва и си отива, като приливи и отливи. Ако мозъкът ни е щастлив на 5 единици, ядейки захар ние вдигаме тези 5 на 20. Отделяме инсулин, за да ги свалим. Но ги сваляме на -15. Отделя се адреналин, който казва на мозъка: “Изяж нещо сладко” (защото така сме го научили). Изяждаме и пак всичко се повтаря, пак сме високо горе, по-високо от нужното. В един миг сме весели в следващия сме като в паник атака, имаме притеснения, психични разстройства, страхове и т.н. (породени от нивото на адреналин). 

Ако казаното до тук ти е интересно, изгледай Джейми Оливър в TED Prize: как ни влияе храната и YouTube “Сахар Фильм” 2016 (That Sugar Film)

Той е час и половина и всичко е показано нагледно с експеримент и много обяснения .

Чети съставките. Всичко, което завършва на -оза е ЗАХАР.

Всеки ден средностатистическия човек приема по 40 ч.л. захар без да яде задължително захар. Всяка чаена лъжичка е около 4 грама. Няма такова нещо като добър подсладител. Научи тялото си само да произвежда енергия за теб! Преди 100 години не е имало захар и сме оцелели. И ти ще оцелееш!

Днес се усмихвай така, че всички около теб да се чудят какво се е случило. Ако убедиш тях, че си щастлива, значи наистина си. Мозъкът не разпознава фалшивата усмивка. Има усмивка – стартира производство на ендорфин, хормона на щастието (без нужда от захар). Нашето собствено шастие зависи само от нас!

Подобни статии